NTP-SZKOLL-23-0001

SZAKMAI BESZÁMOLÓ AZ NTP-SZKOLL-23-0001 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKTRŐL

A Szakkollégium tevékenysége

A Görögkatolikus Felsőoktatási és Kulturális Diákotthon szervezeti egységeként működő Romzsa Tódor Görögkatolikus Szakkollégium célja a szakismereteket meghaladó tudású, széles látókörű, keresztény gondolkodású értelmiségiek nevelése, ennek érdekében segíti a Miskolci Egyetemen tanulmányokat folytató hallgatók keresztény értelmiségi feladatokra történő felkészülését, közéleti szerepvállalását, a társadalmi problémákra érzékeny, szakmailag igényes, keresztény értékrendet követő értelmiség nevelését. Mindezek érdekében a Szakkollégium törekszik arra, hogy magas szintű, minőségi képzést nyújtson, és tehetséggondozó tevékenységet végezzen. A szakkollégiumi képzések célja, hogy a szakkollégisták rendelkezzenek egy közös gondolkozási alappal, amely felkészíti őket az elkötelezett keresztény értelmiségi szerepvállalásra. Továbbá elősegíti a szakkollégisták különböző gyakorlati ismereteinek és készségeinek erősítését, melyeket emberi kapcsolataikban, személyes szakmai előrehaladásukban egyaránt hasznosíthatnak. E kettős célrendszert fogja össze a szakkollégium két képzési modulja: a Keresztény értelmiségi szerepvállalásra felkészítő modul és a Kompetenciafejlesztő modul. A szakkollégiumi képzést kiegészítő programok a Szakkollégium keretében szervezett különböző informális tanulási helyzetek, események. Továbbá teret biztosítunk a különböző önképzési formáknak a tematikus kurzusokon, előadásokon és tréningeken keresztül. A szakkollégisták számára képességeik kibontakoztatásának folyamatában számos nehézséggel szembesülhetnek, amelyek meghatározzák a sikeres helytállásukat a választott pályán. Az egyes problématípusok, mint a szociokulturális, anyagi helyzetből adódó nehézségek, vagy éppen a személyiséggel kapcsolatos problémák (identitászavar, párkapcsolati problémák, kitartást hiánya, szorongás, stb.) A lelkész által végzett lelki gondozás és a tehetség tanácsadás célja a szakkollégisták önértékelésének erősítése, megküzdési stratégiáinak fejlesztése, motiváció és jövőkép megtalálása, valamint a magánéleti problémákhoz kapcsolódó segítő beszélgetés. A szakkollégisták által végzett közösségi szolgálat a Szakkollégium szakmai programjában egy olyan pedagógiai eszköz, amely segíthet elérni, hogy a fiatalok önmagukért és környezetükért tenni akaró, felelősen gondolkodó felnőtté váljanak. Mindezek mellett célja, hogy a segítő szerepben megtalálja saját magát, kialakítsa jövőképét.

A "Együtt a tudásért" elnevezésű, NTP-SZKOLL-23-0001 azonosítószámú projekt 2023.09.01. és 2024.08.31. között valósult meg, a megítélt támogatási összeg 2.200.000 Ft volt. A program a szakkollégium fentebb részletezett komplex kínálatát egészítette ki hiánypótló elemekkel. Az önkéntes programokon társadalmi felelősségérzetük erősödött. A kurzusok bővítették a hallgatók hitéleti kérdésekben való jártasságát, véleményalkotó képességét, vitaestek segítették hozzá őket a hatékony érveléstechnikájuk és kritikus gondolkodásuk fejlődéséhez.

Kötelező programelemekA program keretében szerveztük meg a középiskolás nyílt napunkat 2024. április 17-én. Egyaránt ellátogattak vidéki, és miskolci középiskolás diákok is, akik reményeink szerint a felsőoktatásban képzelik el a jövőjüket.

Igazgató úr köszöntését követően a kollégisták lelkesen és informatívan meséltek a kollégium mindennapjairól, bemutatva az intézmény működését és a diákok számára elérhető lehetőségeket. A tájékoztatók során sok érdekes információt kaptak a diákok, ami segítheti őket a jövőbeli döntéseikben. A kollégistákkal és a munkatársakkal is beszélgethettek és segítséget kaptak abban, hogy mi lehet a helyes pályaválasztási út számukra.

A projekt szakmai és pénzügyi megvalósításában a kedvezményezett Görögkatolikus Felsőoktatási és Kulturális Diákotthon Romzsa Tódor Görögkatolikus Szakkollégium részéről egy szakmai és egy pénzügyi megvalósító vett részt. 2024. március 1-2.-án megrendezésre került az "Tudás útja" szakkurzus . A miskolci Romzsa Tódor Görögkatolikus Szakkollégium hallgatói és munkatársai március első hétvégéjén egy 15 órás szakszemináriumon vettek részt. A program helyszínéül a Görögkatolikus Felsőoktatási és Kulturális Diákotthon szolgált. " A szakkurzus előadója Dr. Szobeczkiné Pócsi Orsolya klinikai szakpszichológus, Miskolci Egyetem oktatója. Az előadás témája az oktatás és tanulás pszichológiájára összpontosított. Az előadás a társadalom szempontjából kiemelte az oktatás fontosságát, majd részletesen kitért a memória különböző típusaira és az információfeldolgozás alapelveire.

A kognitív pszichológia és tanulás összefüggéseit vizsgálva világossá vált, hogyan működik a tanulás pszichológiai szempontból. A bemutatott memóriafejlesztési technikák és az információfeldolgozás pszichológiája gyakorlati szempontból is segítették a résztvevőket. A kurzus során a motiváció fontossága is terítékre került, bemutatva a motiváció pszichológiai alapjait, és rávilágítva, hogyan befolyásolja ez a tanulási folyamatot. 2024. május 2-3-án megrendezésre került a "Kutatói Kalandok" Tudományos pályára felkészítő útmutató című kurzus előadója Vinnai Edinával a Miskolci Egyetem Állam és Jogtudományi karának intézeti tanszékvezetője, egyetemi docens. A kurzus fő pontjai: A kutatói pálya jelentősége és lehetőségei a tudományos világban, kutatási tervezés, hipotézisek kialakítása és kísérletek tervezése. A hallgatók többet között fejleszthették a kutatási készségeiket, kommunikációs készségeket kritikai gondolkodást, projektmenedzsment készségeket, tudományos etikát, problémamegoldó képességet. Hallgatói visszajelzések alapján hasznosnak találták a kurzust, mert a későbbi szakmai elmélyülésbe nagy segítségükre lehet.

Választott kiegészítő tevékenységek

2024.02.15. Farsang: A rendezvény kezdetén a diákoknak lehetőségük volt bemutatni saját készítésű jelmezeiket, többek között feltűntek kreatív ötletek, humoros utánzatok.

A jelmezbemutató után a hallgatók szavazhattak, hogy kinek a jelmeze tetszett a legjobban és az első három helyezett ajándékot kapott. Ezt követően megkóstoltuk a farsangi fánkokat, amit már mindenki nagyon várt. A rendezvényt csapatjátékokkal zártuk, ami szintén igazán közösségépítőre sikerült.

2024.03.15 Bowling: Március elején lehetőségük volt a Romzsa Tódor Szakkollégium diákjainak bowlinglozni menni. Az esemény nem csupán a sport és szórakozás jegyében zajlott, hanem a közösségépítésre is kiváló alkalmat teremtett. A diákok megismerhették egymás szórakoztató oldalát, erősítve ezzel a köztük lévő baráti kapcsolatokat. Az esemény után a résztvevők jókedvűen és felfrissülten tértek haza, készen arra, hogy új lendülettel nézzenek szembe az egyetemi kihívásokkal.2024.03.13 Mozi: A nagy figyelemmel kísért Dűne második részét nézték meg, amit közös megegyezéssel választottak ki, és nagyon tetszett nekik. Résztvevők a mozi látogatást követően élménybeszámolót tartottak, és kötetlen beszélgetés keretében megosztották egymással a filmről alkotott negatív és pozitív véleményeiket egyaránt.

2024.04.25. Szemétszedés: A Romzsa Tódor Görögkatolikus Szakkollégium diákjai április 25-én a nyár közeledtével szerették volna megtisztítani a környezetet. Miután mindenki felszerelte magát kesztyűkkel és zsákokkal a csapat elindult szemetet szedni. Nem csupán sok szemetet sikerült összegyűjtenünk, hanem egy erősebb és összetartóbb közösség is formálódott az esemény során. Mindannyian érezhettük, hogy egy kis részünk volt abban, hogy környezetünk szebbé és élhetőbbé váljon.

2024.05.21 Lakatos Menyhért kulturális emléknap: Ezen az emléknapon a hallgatók, és néhány középiskolás diák szavalhatott el Lakatos Menyhérttől műveket, amely által közelebb kerülhettek a kollégisták a költő verseihez.

2024.05.22. Thaibox edzés: A szakkollégisták számára Józsa Sándor muaythai magyar bajnok, 2016 kempo magyar bajnok, 2016 K-1 világbajnok, 2020 K-1 magyar bajnok az Oroszlánszív Küzdősport Egyesület edzője tartott edzést.

Fontosnak tartjuk, hogy az egyetemi élet nehézségei, tanulás mellett kihangsúlyozzuk a kikapcsolódás fontosságát amire a sport a legalkalmasabb. Az edzés egy hosszú bemelegítéssel vette kezdetét, majd elsajátíthattak a hallgatók több alap technikát is, amit később egyedül is gyakorolhatnak. Játékos feladatokkal tette az edző élvezhetővé a közös mozgást. Az edzést izomnyújtással zárták.2024.05.29. Nyíltnap tanodások számára: A Forrás Görögkatolikus Tanoda, Paraklisz Tanoda, és a Szent Miklós Edelényi Tanoda gyemekei vettek részt. Az eseményt Makkai László igazgató atya imádsága nyitotta meg, majd köszöntőjével folytatta, amelyben interaktív módon hangsúlyozta a továbbtanulás fontosságát a jelenlévők számára.

A szakkollégium diákjai és munkatársai informatív prezentációkat tartottak, bemutatva a szakkollégium programjait, amelyek érdeklődést keltettek a fiatalok körében. A kollégisták az egyetemi élet rejtelmeit is megosztották a jelenlévőkkel, bemutatva a felsőoktatás világát.

A programot egy szeretetvendégség követte, ahol a résztvevők kötetlenül beszélgethettek és megismerkedhettek egymással. Ezt követően a kollégium udvarán játékosan folytatódott a nap.

A rendezvényt egy kellemes séta zárta a Miskolc Tapolcai parkban, ahol a résztvevőknek lehetőségük nyílt megismerni a környéket.

2024.06.04. Látogatás a Miskolci Állatsegítő Alapítványnál

A szakkollégisták ellátogattak a Miskolci Állatsegítő Alapítványhoz, hogy megismerkedjenek az ott élő állatokkal. Az érkezés után Horváth Rita, a menhely vezetője, bemutatta nekünk az alapítvány történetét, valamint felhívta figyelmünket az állattartás körüli problémákra és a felelős állattartás fontosságára. Ezután körbevezettek minket, és megmutatták a menhely számtalan lakóját.

Amellett, hogy megismerhettük a MÁSA történetét, lehetőségünk nyílt a kutyák sétáltatására is, így néhány óra boldogságot csempészhettünk a napjukba. A program által mélyebb betekintést nyertünk az állatmentés fontosságába.

2024.06.20. Mozi: A Bad Boys hármat volt lehetőségük megnézni. Will Smith és Martin Lawrence párosával kitalált Bad Boys, ami az elképesztően látványos, őrült akcióival és még őrültebb poénjaival írta bele magát a filmtörténetbe. A kollégistáknak nagyon tetszett a film és közösségépítő szerepe is volt.

2024.06.29. Évzáró: Több diákunk is részt vett TDK konferencián, ezáltal az évzárónk alkalmával szerettük volt elismerni a munkájukat, és mindenki kapott egy emlékplakettet.

A projektmegvalósítás időszakában a szakkollégiumi közösség építésére kiemelten nagy hangsúlyt fektettünk.

Ezen eseményeken a szociokulturális minták erősítése, az aktuális társadalmi problémák feldolgozása, a szakkollégisták kulturális ismeretanyagának növelése, a közösségi élmény szerzése, a személyes kapcsolatok erősítése volt a cél.

Tárgyi eszközök:

Tevékenység leírása: A projekt keretében a szakkollégistáink igényeinek megfelelően zongorát vettünk. Ebben az évben több hallgatónk is lett, akik a Bartók Béla Zeneművészeti Karra járnak zongoratanár szakon. Szerettük volna megkönnyíteni az óráikra való felkészülést azáltal, hogy a kollégiumban is tudnak gyakorolni. Zongorához állítható széket is vásároltunk.

Tevékenység célja: Felkészülés megkönnyítése az órákra, gyakorlás. Több zongoristánk van, ezáltal fontosnak tartottuk, hogy többen és kényelmesen használják a zongorát. Az állítható zongoraszék lehetővé teszi a zongoristáknak, hogy olyan magasságot válasszanak, amely biztosítja a megfelelő testtartást.

A hallgatók igényei alapján vásároltuk a tabletet, mivel vannak gyógytornász hallgatóink. Elmondásuk alapján sokszor kell rajzok alapján tanulniuk a test részeit, és ez könnyebben megvalósítható tablet segítségével. A tabletek könnyebbek és kisebbek, mint a laptopok, így könnyebben hordozhatók. Ez különösen fontos az egyetemi hallgatók számára, akik gyakran váltanak a kollégium és az egyetemi előadók között. A hordozhatóság, hosszú akkumulátor-üzemidő, rugalmas használat mind hozzájárulhatnak a hatékonyabb és kényelmesebb tanuláshoz. Ha ezeken felül egyéb tevékenységre és/vagy tárgyi eszközre is pályázik, akkor itt fejtheti ki azokat

Tevékenység leírása: Szakkollégium honlapjának korszerűsítése.
Tevékenység célja A szakkollégium honlapjának megújítása, felületének egyszerűsítése és korszerűsítése, annak érdekében, hogy a weboldal felülete és tartalma újabb legyen és friss információkat hordozzon. Közösségi oldalak folyamatos frissítése. Várható eredmény: A szakkollégium honlapját többen is elérik, jobban elérhető lesz, ezáltal még több fiatal érdeklődik a kollégium után.

Köszönjük a támogatást! 

NTP-SZKOLL-23-0001

A Nemzeti Tehetség Program pályázatán, az NTP-SZKOLL-23-0001 pályázati azonosítóval ellátott "Együtt a tudásért!" című anyagunkra 2 200 000 forint vissza nem térítendő támogatást ítélt meg a szakkollégiumunk számára a Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő.A pályázat 2023. szeptember 1. és 2024. augusztus 31. között valósul meg.Köszönjük a támogatást!Készült: NTP-SZKOLL-23-0001 azonosítószámó projekt keretében a Nemzeti Tehetség Program támogatásával.